Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której pierwsze oznaki pojawiają się zwykle we wczesnym dzieciństwie. Jest to choroba przewlekła z charakterystycznymi zaostrzeniami.
Choroba znacząco wpływa na komfort życia jednak
odpowiednie leczenie i profilaktyka mogą znacząco złagodzić objawy. 

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry pod kątem nasilenia mogą się od siebie różnić ze względu
na wiek oraz indywidualne predyspozycje chorego. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące objawy:

Suchość skóry 

Nadmiernie wysuszona skóra jest skłonna do pęknięć i łuszczenia się.

Świąd

Dokuczliwe i intensywne swędzenie to typowy objaw atopowej skóry AZS. Niestety nadmierne drapanie tylko pogarsza ten stan prowadząc do uszkodzeń skóry.

Zaczerwienienie 

Skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. 

Zmiany zapalne 

Zmniejsza się elastyczność skóry, dlatego skóra jest podatna na mikrourazy i pęknięcia. Skóra może stać się pogrubiona i szorstka w dotyku na wskutek chronicznego zapalenia. Zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Istotne znaczenie w rozwoju i przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS) mają czynniki genetyczne, środowiskowe, tj. alergeny kurzu domowego – roztocze i ich odchody, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów. Wpływ mogą mieć również takie czynniki jak infekcje bakteryjne i wirusowe oraz stres.

Czynniki alergiczne w AZS

Dlaczego roztocza potęgują nasilenie AZS

Alergeny kurzu domowego mają szczególny wpływ na przebieg i nasilenie objawów przy atopowym zapaleniu skóry, gdyż znajdują się one w każdym zaułku naszego domu. Roztocza kurzu domowego żywią się ludzkim naskórkiem, który to bardzo sobie upodobały, gdyż ma dla nich większą wartość odżywczą. Kiedy dochodzi do kontaktu skóry osoby chorej na atopowe zapalenie skóry (AZS) z powierzchnią, na której znajdują się roztocza kurzu domowego, np. w pościeli, może to skutkować natychmiastową lub opóźnioną reakcją alergiczną, czyli zwiększeniem świądu lub nasileniem rumienia skórnego. Dodatkowo, u chorego mogą pojawić się również  takie objawy jak astma oskrzelowa, czy alergiczny nieżyt nosa.

Im większa ekspozycja skóry na alergeny, tym silniejsza reakcja alergiczna.

AZS wywołane przez roztocza jakie obejmuje obszary ciała?

Bedą to obszary w miejscach zgięcia łokci i kolan, szyi, nadgarstków i kostek oraz stóp i dłoni. Są to miejsca na ciele gdzie skóra jest delikatna (skóra szyi) lub narażona na pocenie się i tarcie (pod łokciami i kolanami). Skóra dłoni jest natomiast bardziej narażona na podrażnienia. 

 Zdjęcia przedstawiające atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry AZSWidoczne objawy atopowego zapalenia skóry

Jak zminimalizować kontakt z roztoczami?

Należy regularnie czyścić mieszkanie, odkurzać i myć podłogi.
Dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu na poziomie nie mniejszym niż 50%.
Lepiej zrezygnować z dywanów i mebli tapicerowanych ponieważ są głównym siedliskiem kurzu domowego i roztoczy.

Warto zainwestować w wysokiej jakości pokrowce i pościel antyroztoczową które mogą pomóc i zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości chorego.

Warto przeczytać: wsparcie i profilaktyka w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry

, którą znajdziecie w naszym sklepie.

                                               

Ważne - marka Alergsen jest zweryfikowanym odbiorcą oryginalnych materiałów barierowych (Evolon®) oraz producentem oryginalnych produktów pościelowych pod marką ALERGSEN zgodnie ze specyfikacją alergologiczną.

Oryginalne produkty (pokrowce) w obrębie domeny www.alergsen.pl można rozpoznać m.in. po szczelnym zabezpieczeniu taśmy suwakowej taśmą antyroztoczową występujacą po obu stronach zamka błyskawicznego. Dotyczy pokrowców na materace, kołdry i poduszki